Dünyada Homeopati

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre homeopati dünya çapında 500 milyon kişi tarafından kullanılan dünyanın ikinci en yaygın tedavi sistemidir.

Homeopati  dünyada halen 80’in üzerinde ülkede kullanılmakta, 42 ülkede bireysel tıp sistemi olarak yasal şekilde , 28 ülkede tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak tanınmakta ve Brezilya, Şili, Hindistan, Meksika, Pakistan, İsviçre, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Hollanda’da Ulusal Sağlık Hizmetinde yer almaktadır.

Fransa’da, 18.000 hekim homeopatik ilaçları reçete ederken, homeopatide yüksek lisans dereceleri sunan yedi tıp fakültesi bulunmaktadır. 23.000 eczanenin tamamı homeopatik ilaç satışı gerçekleştirmektedir.

İngiltere’de, İngiliz hekimlerin% 42’si hastaları homeopatlara yönlendirmekte,  İngiltere kraliyet ailesi üç nesildir  homeopati kullanmakta ve  100 yıldır varlığını sürdüren Royal London Homeopathic Hospital dahil beş homeopatik hastane bulunmaktadır.

Dünyada homeopatinin, tıbbın en popüler formlarından biri olduğu ülke Hindistan’dır. Bugün Hindistan’da 200.000’den fazla kayıtlı homeopatik uygulayıcı, 70.000’in üzerinde diplomalı homeopatik doktor, 215 adet homeopatik hastane , 7.000 adet homeopatik dispanser  ve pek çok homeopatik tıp fakültesi bulunmaktadır.

Almanya’da, hekimlerin% 20’si, Hollanda’da doktorların% 45’i homeopatiyi reçetelemekte ve etkili bulmaktadır.

Homeopati  İskoçya, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada, Rusya, Brezilya, Arjantin, Meksika, Pakistan, Yunanistan ve Belçika’da da yaygın şekilde uygulanmaktadır.

Pazar araştırması analisti Mintel tarafından yapılan araştırmalar, ABD’nin homeopatik ve bitkisel ilaçların perakende satışlarının 2012’de 6,4 milyar dolara ulaştığını ve bu miktarın 2011’den neredeyse% 3 arttığını ve bu da pazarın son beş yıl içinde% 16 büyüdüğü anlamına geldiğini göstermektedir.

error: İçerik kopyalanamaz.