Homeopat Kimdir?

Homeopat Kimdir?

10 yıl önce homeopati eğitimi aldığım dönemde homeopati sertifikasını almanız için asgari 360 ders saati sınıf eğitimi olmak üzere toplam 600 saatlik eğitimi tamamlamanız gerekiyordu. Yaklaşık 2.5 -3 yıla yayılan bu eğitim süresini baz alarak HOMEOPAT OLMA sürecini şöyle bir özet geçmek homeopatiye vefa borcumdur:
Eğitimin ilk yılı homeopatinin felsefesini anlamakla geçer, çünkü özellikle bir hekim için HASTALIK-İLAÇ ilişkisinden HASTA-REMEDY ilişkisine geçiş yaymak hiç kolay olmaz.Sonraki 2 yıl biraz daha oturur kavramlar, tedavi prensiplerini ve çok sayıda remedy ( homeopatik ilaç) öğrenirsiniz.
3 yıl sonunda nihayet sertifikayı aldığınızda homeopat olduğunuzu sanıyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Aslında eğitim sırasında ” homeopatım diyebilmeniz için en az 10 yıl bu işi aktif bir şekilde uygulamalısınız ” cümlesi sık sık vurgulanmıştır ama buna çok da ihtimal vermemiş, yok canım o kadar da değil deyip dudak bükmüşsünüzdür. Hele bir de eğitim sırasında sonuç aldığınız bir iki akut vaka da olduysa kim tutar sizi. Eee sonuçta hekimsiniz bunu mu yapamayacaksınız!!

Amma kazın ayağı öyle değil!

İlk kronik vakada debelenmeler başlar. Yönetmek durumunda olduğunuz birden fazla dinamikle karşı karşıyasınızdır. Bir kaç vakadan sonra bunalmaya başlarsınız. İşte o an bir yol ayırımına gelirsiniz:
Ya , ”bu iş çok zahmetli tek başına yapılmaz” deyip diğer tamamlayıcı yöntemlere kayar , çeşni niyetine homeopati yaparsınız .Hatta hasta-ilaç ilişkisinden hala kopamadıysanız klinik homeopati denen protokolleri uygulamayı seçersiniz.

Ya da aylar yıllar süren sabır azim ve emek isteyen HOMEOPAT OLMA sürecine girersiniz.Yani aslında sertifikanızı alınca değil, bu yol ayırımına gelip zoru seçtiğinizde homeopat olma yolunda ilerlemeye başlamışsınız demektir. Aslında bu duruma şaşırmamak lazım çünkü her fırsatta tekrarlanan ”kişileştirilmiş tedavi” tanımının ağır sorumlulukları vardır. Kişiselleştirilmiş bir tedavi sisteminde, 3 değil 13 yıl da okusanız VAKA GÖRMEDEN o kararları almayı nasıl öğreneceksiniz? Öğrenemezsiniz.
Vaka aldıkça vakaya özel reçeteyi bizzat siz düzenleyip , o dinamik süreçte olup bitenleri doğru anlayıp doğru şekilde müdahale edebildiğinizde, aylarca ve bazen yıllarca hasta takibi yaptığınızda ancak HOMEOPAT olabilirsiniz.

İşte deneyimlerinizin arttığı o noktaya vardığınızda ancak , EĞİTİM de vermeye başlayabilirsiniz. Çünkü düşünsenize , mezun olduğunda HOMEOPAT olarak kabul edilmeyen, teorik bilgilerini destekleyecek yeterli deneyim ve pratiğe henüz sahip olmayan biri nasıl etkin, yetkin ve faydalı bir eğitmen olabilir??

NOT: Tanımayanlar için görseldeki kişi tıp tarihinin en büyük dahilerinden, Homeopatiyi keşfedip geliştiren kişi olan Alman tıp doktoru Samuel Hahnemann’dır. Hahnemann, 1700’lerin sonlarında Almanya’da bulunan her tıbbi metni okumak için on dört dili öğrendi. Homeopatik Tıbbın temel ilkelerini keşfetmesi, 1790’lı yıllarda kırk yaşlarındayken meydana geldi. 1843’te 88 yaşındayken ölümüne kadar pratik yapmaya, yazmaya ve öğretmeye devam etti

Yorum yok

Yorum yap

error: İçerik kopyalanamaz.