Homeopati Nedir?

Homeopati Nedir?

Homeopati akut ve kronik hastalıkları tedavi etmek için dünya çapında 500 milyondan fazla kişinin kullandığı , Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyanın en hızlı büyüyen ve modern tıptan sonra ikinci en yaygın kullanılan tedavi sistemidir.

Homeopati Nedir?

Bütünsel tıbbın en önemli uygulama alanıdır. Homeopatinin temelini oluşturan en önemli felsefe hastaya bütünsel yaklaşmaktır. Yani insanı parçalara, organlara bölmeden, fiziksel psikolojik gibi ayrımlara girmeden bedenini zihnini ve ruhsal yapısını beraber değerlendirmektir. Homeopatik  tedavide ilk adım hastayla yapılacak olan ve 1-2 saat süren ayrıntılı görüşmedir. Sadece bir organa ait değil, bedensel, zihinsel, duygusal tüm semptomların ele alındığı ve bunların içinden o kişiye özel olanların  tespit edildiği  bu ilk görüşme, bütünsel  ve kişiselleştirilmiş  bir tedavi sistemi olan homeopatinin olmazsa olmazıdır.

Homeopati Nedir?

Benzerin benzeriyle tedavi edildiği bir tıp bilimidir. Dolayısıyla homeopatik tedavinin ikinci adımı hastanın tüm semptomlarına benzer semptomlar oluşturan remediyi (homeopatik ilaç) bulmaktır. Homeopatinin esaslarından olan benzerin benzeriyle tedavi ilkesine göre, bir maddenin bir hastalığı iyileştirebilmesi için yani ilaç etkisinin olması için aynı hastalığa sebep de olması gerekir.  Bir madde yüksek dozlarda sağlıklı kişilerde hangi hastalık tablosuna neden oluyorsa, aynı hastalığa gerçekten yakalanmış kişiye düşük dozlarda verildiğinde onu tedavi  eder. Homeopatide bir maddenin hangi semptomları iyileştirdiği sağlıklı insanlar üzerinde yapılan denemelerde oluşturduğu semptomlar gözlenip kaydedilerek tespit edilir.

error: İçerik kopyalanamaz.