HOMEOPATİDE İYİLEŞMENİN YÖNÜ- ESKİ SEMPTOMLARIN GERİ GELİŞİ

HOMEOPATİDE İYİLEŞMENİN YÖNÜ- ESKİ SEMPTOMLARIN GERİ GELİŞİ

Homeopatik tedavi için başvuran hastalara homeopatiyi ve homeopatik süreci anlatırken onların en büyük kaygılarının eski semptomların geri gelişi mevzusu olduğunu görüyorum. Sohbet toplantılarımda da anlattığım bu vaka, homeopati tedavisi sırasında eski semptomların nasıl geri geldiğini dolayısıyla iyileşmenin yönünü ve derinliğini anlamak için güzel bir örnek:

VAKA-MENAPOZ 

52 Yaşında menapoza girmiş bir kadın. Günde 15-20 kez gelen, tüm kıyafetlerinin sırılsıklam olmasına sebep olan ateş basmalarından şikayetçi.Aynı zamanda el avuçları ve ayak tabanları, sanki sıcak suya batırılmış gibi yanıyor. Her ateş basmasında soğuk içecek istiyor ve uykusuzluk var.Enerjisi düşmüş,karamsar, gergin ve bu nedenle eşiyle de sorunlar yaşıyor.
20 yaşından beri astımı var . İnhaler alıyor ama hala çiçekler onun astımını tetikliyor. Diğer problemi migren. Menapoza girdikten sonra sıklığı ve şiddeti azalan migren ataklarını önceden haftada bir kez yaşıyormuş.Ağrısı başının sağ tarafında, boyundan başlayıp, alnına ve gözüne yerleşmek üzere yukarı doğru hareket edip çoğunlukla bulantı ve kusma ile beraber olurmuş.Kusmayla kısa süreli rahatlarmış.Karanlıkta uyumak iyi gelirmiş ve ağrı sırasında ekşi şeyler istermiş.Verilen remediden sonra bir hafta içinde dramatik bir iyileşme oldu. Sıcak basması yarı yarıya azaldı ve enerjisi arttı. 3.hafta ilk kontrolde, günde sadece bir iki kez hafif ateş basması yaşıyordu ve avuç içleri ve ayak tabanlarındaki yanma geçmişti.Daha rahat nefes alıyor astımı daha iyiydi ve uykusu da düzelmişti
Ancak ateş basmaları başlamadan önce yaşadığı şiddette bir migren atağı yaşamıştı. Yıllar önce ağrı nedeniyle kortizon enjeksiyonu yapılan sağ omuzu da ağrımıştı. O zamanki acılarını tekrar yaşamak fikri onu endişelendirse de ağrı kısa süreli olup geçmişti.

Bir başka olağan dışı şey de, astımının düzelmesine rağmen saman nezlesinin geri gelmesiydi.Saman nezlesi çocukluk döneminde onun için ciddi bir problemdi. 26 yaşında nazal polip nedeniyle opere olmuştu. O zamandan beri saman nezlesine ait bir şikayet yaşamıyordu.
Geçmişten dönen diğer bir semptom baş dönmesiydi.Bir akşam yemeğinden sonra mide ekşimesiyle beraber aniden baş dönmesi oldu. Sadece bir gün sürüp geçti.

Bir homeopat için hastadan eski semptomlarının geri geldiğini duymak heyecan vericidir. Herhangi bir “eski semptomların geri dönüşü”, homeopatik remedinin, sadece mevcut problemi iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda zamanla birikmiş olan kötü sağlık katmanlarının da şifalanması için Yaşam Gücü’nü uyardığını gösterir.

Belirtilerimizi desteklemek yerine bastıran ilaçları seçersek, vücudumuzun kendini iyileştirme çabalarına karşı gelmiş oluruz. Bastırma kısa vadede iyilik gibi görünse de ,semptomların esas nedeni olan derin enerjik dengesizlikleri iyileştiremez. Bunun yerine, kaçınmaya çalıştığımız şeyleri yaratır ve sağlığı bozar. Canlılığımızı zayıflatır bizi gelecekte hastalığa ve diğer sağlık sorunlarına daha az dirençli kılar.
Hastamız tam olarak böyle bir şey yaşamıştı. Tüm bu yıllar boyunca saman nezlesi asla iyileşmemişti, ancak vücudunun saman nezlesi semptomları üretmesini durduran ilaçlar tarafından kısmen bastırılmıştı. Yaşam enerjisinin enerjik dengesizliğini rahatlatmak için açtığı çıkış yolu artık mevcut değildi ve yeni bir yol bulmak zorundaydı . Nazal polipleri seçti. Polipler cerrahi olarak çıkarıldığında, başka bir çıkış bulunmalıydı. Bu sefer, yaşam gücü daha derindeki organa akciğere gitti ve daha ciddi bir durum olan astımı oluşturdu. Omuz ağrısı, vertigo, migren, menopoz semptomları, kafa karışıklığı, zayıf bellek ve duygu durum değişiklikleri ile hikayesini devam ettirdi.

Verilen Remedy yaşam gücünün daha güçlü yanıt vermesini tetikleyince, yaşam gücü eski çıkış yollarını tekrar açti ama semptomlar kısa sürdü.Sonuçta mücadele ettiği dengesizliğin üstesinden gelebildi.

 

 

Yorum yok

Yorum yap

error: İçerik kopyalanamaz.