Homeopatinin Tarihçesi

Temelleri Hipokrat ve Pluton’a dayanan bir tıp bilimi olan homeopati, 18.yy sonlarında  Alman tıp doktoru Samuel Hahnemann (1755-1843) tarafından geliştirilerek ilkeleri belirlenmiş, adı konmuş ve  200 yıldır tüm dünyada etkili ve güvenilir bir şekilde kullanılan bir tedavi sistemi olmuştur.

Tıp doktoru olan Hahnemann dönemin tıp uygulamalarını yanlış bulduğundan hasta bakmayı bırakarak kimyager olarak çalışmaya ve tıp kitapları tercüme etmeye başladı.Tercümeleri sırasında Güney Afrika’da sıtmada kullanılan kınakına çiçeğinin etkisi dikkatini çektiğinden kendi üzerinde denedi ve kınakınanın sağlıklı bir bedende nasıl sıtma etkisi yarattığını gördü. Deneylerine devam ederek ”benzer benzeri tedavi eder” kuramını homeopatinin temel prensibi olarak benimsedi. Aslında bu kuramı ilk bulup geliştiren kişi  MÖ 5.yy’da yaşayan tıp biliminin babası  kabul edilen Hipokrat idi.15. yy’da İsviçre’li Paracelcus, Hippokrat’ın ortaya attığı  tedavide benzerlik kuramını daha da geliştirerek  tekrar gün ışığına çıkardı.Yüzlerce deney ile desteklediği bu yaklaşıma   “homeopati” adını vererek  bilimsel bir çerçeveye oturtan Samuel Hahnemann 1796 da homeopati ile ilgili ilk kitabını yazdı. 1810 yılında homeopatinin prensiplerini “Organon” adlı kitabında topladı ve 2 sene sonra Leipzig üniversitesinde homeopati öğretmeye başladı.  Hahnemann’ın ölümünden sonra birçok tıp doktoru tarafından uygulanan homeopati 1849 Londra’da  ilk homeopatik hastanenin  açılması ile İngiltere’de de tanınmaya başladı.

1800’lerin sonlarına doğru Amerika’da ilk homeopatik tıp fakültesi kuruldu.

1900’lerin başında Amerika’da 22 homeopatik tıp okulu , 100 homeopatik hastane ve 1000 den fazla homeopatik ilaç satan eczane bulunmaktaydı. Stanford Üniversitesi, Boston Üniversitesi, New York Tıp Fakültesi gibi tanınmış okullar homeopati eğitimi veren okulların arasındaydı. 1920’lerde Amerikan Tıp Birliği’nin kurulması ve ilaç firmalarının kullanımı kolay ve pratik  ilaçları piyasaya sürmesi ile homeopati Amerika’da geçerliliğini kaybederken eğitim kurumları birer birer   kapandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde homeopatiye ilgi 20. yüzyılda giderek azalsa da, Avrupa ve Asya’daki ülkeler de dahil olmak üzere diğer dünya ülkelerinde artarak devam etmektedir.

error: İçerik kopyalanamaz.